Gümüşhane'de Gezilecek Yerler | Nerelere Gidilir? - Gezi ve Seyahat
Yeni Yazılar
Yükleniyor...

23 Eylül 2019 Pazartesi

Gümüşhane'de Gezilecek Yerler | Nerelere Gidilir?

Doğu Karadeniz Bölgesi'nde yer alan ve plaka kodu 29 olan Gümüşhane ilimizin bir çok gezilecek ve görülecek yerleri vardır. Merkez ilçesiyle birlikte Gümüşhane'nin toplamda 6 tane ilçesi bulunmaktadır. Şimdi bu ilçelerde nerelere gidilir sırasıyla liste halinde sizlere paylaşalım. Aşağıdan Gümüşhane gezilecek yerlerin isimlerine ulaşabilirsiniz. Şimdiden iyi gezmeler dileriz.

Gümüşhane'de Gezilecek Yerler

1-) Artebel Gölleri Tabiat Parkı

Gümüşhane'nin Torul ilçesinde yer alan Artebel gölleri ve tabiat parkı gezilecek ve görülecek yerler arasında gelmektedir. Buraya giderek güzel manzaranın tadını çıkartabilir dilerseniz ücretsiz kamp yapabilirsiniz. Rakımı 3 km'ye kadar çıkan Artebel gölleri tabiat parkına özellikle doğa gezicileri kamp yapmak için sıklıkla ziyaret etmektedir.

Artebel gölleri

2-) Karaca Mağarası

Yine Gümüşhane'nin Torul ilçesinde gezilecek ve görülecek harika yerlerden birisiyle karşınızdayız. Astım ve solunum yolu rahatsızlıklarına iyi gelen Karaca Mağarası her yıl binlerce yerli ve yabancı turist ziyaretçi çekmektedir. Mağara'ya Torul ilçesinin Cebeli köyünden ulaşabilirsiniz. Sizler de mağaraya gidebilir ve o güzelliğin tadını çıkartabilirsiniz. Mağaradan bir görüntüye aşağıdan bakabilirsiniz.

Karaca mağarası

3-) Satala (Sadak) Antik Kenti

Gezilecek yerler arasında antik kent olmadan olmaz elbette. Bu maddemizde gezilip görülecek yer olarak Gümüşhane'nin Kelkit ilçesindeki Sadak köyünde bulunan Satala antik kenti vardır. Tarih kokan bu antik kente gidebilir ve güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.

Satala antik kenti

4-) Santa Harabeleri

Santa harabeleri Gümüşhane'nin merkez ilçesine bağlı Dumanlı köyünde bulunmaktadır. Köyün eski adı Santa'dır. Bu yüzden harabelerin adı da böyle kalmıştır.

Santa harabeleri

5-) Soğuksu Yaylası

Gümüşhane'nin Torul ilçesinde güzel bir yayla olan Soğuksu Yaylası (veya Soğuksu mesire alanı olarak da geçiyor) güzel etkinlikleriyle ve harika doğasıyla adeta ziyaretçilerine huzur veriyor. Birçok güzelliğe sahip olan soğuksu yaylasında wc, çeşme, su deposu, barınak vb. gibi birçok hizmet imkanı da bulunuyor.

Soğuksu yaylası

6-) Zigana Kayak Merkezi

Bir başka gezilecek yer ise Gümüşhane'nin Torul ilçesindeki Zigana dağındaki Zigana Kayak Merkezidir. Kayak sezonu başladığında yani Ocak-Mart ayları arasında buraya gidebilir ve kayak keyfi yaşayabilirsiniz. Aynı şekilde güzel manzaradan güzel kareler de alabilirsiniz. Zigana kayak merkezinden bir görüntüyü aşağıya sizlere sunalım.

Zigana kayak merkezi

7-) Kov Kalesi

Tarihi Kov Kalesi, Gümüşhane'nin merkez ilçesindeki Esenyurt köyünde yer almaktadır. Kalenin 3. Alexios tarafından gelen akınlara karşı koymak için yapıldığı rivayet edilmektedir. Kov kalesini ziyaret edebilir ve Gümüşhane'de gezilecek turistik yerlerden bir tanesini daha ziyaret etmiş olursunuz.

Kov kalesi

8-) Kürtün Barajı

Gümüşhane'nin Kürtün ilçesindeki Kürtün barajının etrafı piknik yapmak için eşsiz bir mekan. Kürtün barajına Harşit Çayı üzerinden gidebilirsiniz. Barajın etrafına gidip güzel piknikler yapabilir veya barajı seyredebilirsiniz.

Kürtün barajı


Gümüşhane'de gezilecek yerler bu şekildedir. Sizlerin de bildiği farklı yerler varsa yorum bölümünden bizlere yazabilirsiniz. Bizler de konuya ekleme yaparız. İyi gezmeler iyi seyahatler dileriz...

Arkadaşlarınla paylaş

Bize aşağıdan fikrinizi söyleyebilirsiniz.

Bildirim
Sitemize hoş geldiniz. Birbirinden güzel gezilecek yerler listesine sağ taraftan aratma yaparak veya sitede gezerek ulaşabilirsiniz.
Tamam