Erzurum Gezilecek Yerler | Erzurum'da Nerelere Gidilir? - Gezi ve Seyahat
Yeni Yazılar
Yükleniyor...

22 Eylül 2019 Pazar

Erzurum Gezilecek Yerler | Erzurum'da Nerelere Gidilir?

25 plaka numarasıyla Türkiye'nin yüz ölçümü bakımından en büyük 4. ili olan Erzurum'un toplamda 20 ilçesi bulunmaktadır. Bu ilçelerde ise gezilecek bir sürü tarihi ve turistik mekan yer almaktadır. Elbette Erzurum'da bir çok gezilecek ve görülecek yer vardır. Fakat bu konumuzda sizlere en popüler ve en çok ziyaret edilen yerlerin isimlerini paylaşacağız. Şimdi maddeler halinde Erzurum'da gezilecek ve görülecek yerler neresidir onların isimlerini ve resimlerini paylaşalım. Ayrıca sizlerin de bildiği farklı mekanlar varsa yorum alanından bizlere tavsiye verebilirsiniz. Şimdiden teşekkürlerimizi iletiyoruz.

Erzurum Gezilecek Yerler

1-) Tortum Şelalesi

Erzurum'un Tortum ilçesinde bulunan Tortum gölünün sonunda yer alan Tortum şelalesi gezilecek ve görülecek yerlerin başlarında gelmektedir. Bazı rivayetlere göre Tortum şelalesi dünyanın en büyük 3. şelalesidir. Şelaleye her yıl binlerce turist ziyaretçi gelmektedir. Buraya gelerek şelalenin etrafında oluşan gökkuşağını ve manzarayı seyredebilirsiniz. Şelaleden bir görüntüyü aşağıya ekleyelim.

Tortum şelalesi

2-) İspir Kalesi

İspir Kalesi, Erzurum'un İspir ilçesinde yer almaktadır. İspir'in adeta sembolü haline gelen kaleyi yerinde görebilir ve imkanınız varsa tepesine kadar tırmanabilirsiniz. İspir kalesinin 12. yüzyıllarda İlhanlılar devleti tarafından yapıldığı öngörülmektedir. Bu tarihi kaleyi ziyaret ederek Erzurum'da yapılacaklar listenizden bir yer daha tamamlamış olursunuz.

İspir kalesi

3-) İspir Yedigöller

İspir ilçesinde bulunan Yedi Göller Erzurum'un bir başka görülüp gezilmesi gereken yerlerindendir. Özellikle yaz aylarında harika manzarasıyla görülmeye değer bir mekandır. Yedigöller'de 11 adet farklı boyutlarda göl mevcuttur. Rize-Erzurum sınırında yer alan İspir Yedigöller'e kişisel araçlarınızla ulaşım sağlayabilirsiniz. Yedigöllerden bir görüntüyü aşağıya bırakalım.

İspir Yedigöller

4-) Narman Peribacaları

Erzurum'un Narman ilçesinde bulunan Narman Peribacaları jeolojik bir oluşumdur. Erzurum'un en beğenilen yerlerinden birisidir. Diğer bir ismi "Kırmızı Periler Diyarı" olarak da geçmektedir. Bu doğa harikası peri bacalarını yakından görebilir ve hatıra fotoğrafları çekebilirsiniz.

Narman peri bacaları

5-) Çifte Minareli Medrese

Yakutiye ilçesinde bulunan ve adeta Erzurum'un sembolü olan Çifte Minareli Medrese gezilecek ve görülecek yerler arasında ilk sırada gelmektedir diyebiliriz. Selçuklular döneminde yapılan çifte minareli medrese günümüze kadar varlığını koruyabilen ender tarihi eserlerimizden birisidir. Diğer bir adı "Hatuniye Medresesi" olarak geçmektedir. Çifte minareli medreseyi her yıl yüz binlerce yerli ve yabancı turist ziyaret etmektedir. Medreseden bir fotoğrafa aşağıdan bakabilirsiniz.

Çifte Minareli Medrese

6-) Uzundere - Zuğar Boğazı

Erzurum'un Uzundere ilçesinde yer alan Zugar (veya Zuğar) boğazı bir başka görülecek yerlerden birisidir. Buraya giderek güzel doğa yürüyüşü yapabilir ve manzaraya karşı harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

Zuğar boğazı

7-) Erzurum Kalesi

Son olarak Erzurum'un bir başka kalesi olan ve Yakutiye ilçesinin Camiikebir mahallesinde bulunan Erzurum Kalesi'ni görebilir ve gezinti yapabilirsiniz. Bizans'lılar tarafından yaptırıldığı düşünülen Erzurum Kalesi'nde günümüzde kazı çalışmaları yapılmakta ve bu kazılarda bulunan tarihi eserler müzede sergilenmektedir. Kaleyi ve etrafını ziyaret edebilir ve bu tarihi kültürü canlı olarak yaşayabilirsiniz.

Erzurum kalesi


Erzurum'un gezilesi ve görülesi yerleri bu şekildedir. Hem genel kültür hem de bilgilenme açısından bu mekanlara kesinlikle gidip görmenizi tavsiye ederiz. Yazıyı genel olarak beğendiyseniz veya beğenmediyseniz yorum olarak görüşlerinizi yazabilirsiniz. Teşekkürler.

Arkadaşlarınla paylaş

Bize aşağıdan fikrinizi söyleyebilirsiniz.

Bildirim
Sitemize hoş geldiniz. Birbirinden güzel gezilecek yerler listesine sağ taraftan aratma yaparak veya sitede gezerek ulaşabilirsiniz.
Tamam