Elazığ'da Gezilecek Yerler | Elazığ'da Nerelere Gidilir? - Gezi ve Seyahat
Yeni Yazılar
Yükleniyor...

21 Eylül 2019 Cumartesi

Elazığ'da Gezilecek Yerler | Elazığ'da Nerelere Gidilir?

Plaka numarası 23 olan ve merkeziyle birlikte toplamda 11 ilçesi bulunan Elazığ ilimizin birbirinden güzel gezilecek ve görülecek yerleri vardır. Doğu Anadolu Bölgesi'nde bulunan Elazığ özellikle Harput ve Palu kaleleriyle meşhurdur. Elazığ'da gezilecek yerler arıyorsanız bu konuya bakarak mekan tavsiyesi alabilirsiniz. Şimdi sizlere Elazığ gezilecek yerleri paylaşalım. Ayrıca bu listemizde olmayan ve sizlerin tavsiye ettiği yerler varsa yorum bölümünden bizlere yazabilirsiniz. İyi gezmeler dileriz.

Elazığ'da Gezilecek Yerler

1-) Elazığ Buzluk Mağarası

Buzluk mağarası Elazığ'ın Merkez ilçesinde yer alan Harput antik kentinde bulunan bir mağaradır. Mağara özellikle kış aylarında çok sıcak ve yaz aylarında çok soğuk olduğu için yerli ve yabancı birçok turist tarafından yılın her mevsimi ziyaret edilmektedir. Mağaradan bir görüntüye aşağıdan bakabilirsiniz.

Buzluk mağarası

2-) Harput Kalesi

Elazığ'ın simgesi haline gelen Harput kalesi, milattan önce 8. yüzyılda Urartular tarafından yapılmış olan tarihi bir kaledir. Kaleye Elazığ Merkez ilçesinden Harput antik kenti veya tarihi Harput mahallesinden ulaşabilirsiniz. Harput kalesinin bir diğer adı da Süt kalesi olarak geçmektedir. Harput kalesini her sene yüz binlerce turist ve vatandaş ziyaret etmektedir. Sizlerin de yolu Elazığ'a düşerse bu tarihi kaleyi ziyaret etmenizi kalenin içerisinde yürümenizi tavsiye ederiz.

Harput kalesi

3-) Meryem Ana Kilisesi

Süryani Kadim Meryem Ana Kilisesi Elazığ'ın merkez ilçesindeki Harput kalesinin doğu tarafında yer alan tarihi bir kilisedir. Anadolunun en eski mabetlerinden birisi olan Meryem Ana kilisesi Süryani, Kızıl ve Yakubi kilise isimleriyle de anılmaktadır. Bir çok ziyaretçisi bulunan kilisenin bir fotoğrafına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Meryem Ana Kilisesi

4-) Murat Suyu (Murat Nehri)

Murat nehri Doğu Anadolu Bölgesi'nde yer alan Fırat ırmağının 2 kolundan uzun olanının ismidir. Bir çok ilimizden geçen Murat suyu Elazığ'dan da geçmektedir. Murat suyuna gidip buralarda gezinti yapabilir ve manzaranın tadını çıkartabilirsiniz.

Elazığ Murat suyu

5-) Palu Kalesi

Elazığ'ın Palu ilçesinde yer alan ve ilçenin adeta sembolü haline gelen Palu Kalesi bir diğer gezilecek ve görülecek yerler arasında gelmektedir. Palu Kalesine giderek zirveye tırmanabilir ve harika manzara ile baş başa kalabilirsiniz. Arabayla belli bir noktaya kadar çıkılmakta fakat daha ileriye tırmanmak için kendiniz çabalamanız gerekiyor. Elazığ'a giderseniz Palu Kalesini kesinlikle görmenizi tavsiye ederiz. Hem tarih açısından hem de genel kültür açısından burası eşsiz bir güzelliktedir.

Elazığ Palu Kalesi


Elazığ ilimizdeki görülecek ve gezilecek turistik yerler bunlardır. Umarız beğenirsiniz. Bu listeden gittiğiniz yerler varsa görüşlerinizi bizlere iletebilirsiniz.

Arkadaşlarınla paylaş

Bize aşağıdan fikrinizi söyleyebilirsiniz.

Bildirim
Sitemize hoş geldiniz. Birbirinden güzel gezilecek yerler listesine sağ taraftan aratma yaparak veya sitede gezerek ulaşabilirsiniz.
Tamam