Çankırı'da Gezilecek Yerler | Çankırı Tarihi Mekanlar - Gezi ve Seyahat
Yeni Yazılar
Yükleniyor...

19 Eylül 2019 Perşembe

Çankırı'da Gezilecek Yerler | Çankırı Tarihi Mekanlar

İç Anadolu Bölgesi'nde yer alan Çankırı ilimizin plaka kodu 18'dir ve merkeziyle birlikte toplamda 12 tane ilçesi vardır. Çankırı'da gezilecek bir sürü yer vardır diyebiliriz fakat biz size bu yazımızda en popüler yerleri paylaşacağız. Aşağıdan Çankırı gezilecek ve görülecek yerler listesine ulaşabilirsiniz ve buraları ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca sizlerin de bildiği farklı yerler varsa yorum bölümünden bizlere yazabilirsiniz. Teşekkürler iyi seyahatler dileriz.

Çankırı'da Gezilecek Yerler

1-) Ilgaz Dağları - Kırkpınar Yaylası

Kırkpınar yaylası Çankırı'nın Ilgaz ilçesinde yer alan Ilgaz dağlarının karşısında bulunan harika bir yayladır. Çankırı'da gezilecek ve görülecek yer alıyorsanız bu mekan tam da size göredir. Kırkpınar yaylasına çıkarak yürüyüş yapabilir ve o temiz havayı ciğerlerinize kadar çekebilirsiniz. Ayrıca karşısında bulunan türkülere söz olan o yüce Ilgaz dağlarını da görebilirsiniz.

Kırkpınar yaylası

2-) Kurşunlu Devrez Vadisi

Çankırı'nın bir diğer görülecek yeri Kurşunlu ilçesinde bulunan Devrez vadisidir. Tarihi ipek yolu üzerinde yer alan Çankırı'nın Kurşunlu ilçesi güzergahındaki bu vadi görülmeye değer güzelliktedir. Bu vadiye her sene binlerce yerli-yabancı turist ziyarete gelmektedir. Vadiden bir görüntüye aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Devrez vadisi

3-) Sakaeli Kaya Mezarları

Sakaeli kaya mezarları Çankırı'nın Orta ilçesinde yer almaktadır. Roma ve Bizans dönemlerinden kaldığı düşünülen bu mezarlar tarihi dokusuyla görülmeye değer mekanlardandır. Eğer yolunuz Çankırı'ya düşerse ve gezilecek yer arıyorsanız buraya gidebilirsiniz. Mezarlardan bir görüntüyü aşağıya ekleyelim.

Sakaeli kaya mezarları

4-) Tuz Mağarası

Çankırı'nın Merkez ilçesindeki Balıbağı köyünde yer alan Tuz mağarası Hititlerden kaldığı düşünülen Çankırı'nın en önemli ziyaret edilecek yerlerinden birisidir. Mağara kaya tuzu çıkartılmasıyla ortaya çıkmıştır. Ayrıca mağaranın içerisinde sergi de bulunuyor. Mağarayı ziyaret ettiğinizde bu sergiyi de görebilirsiniz. Mağaranın içerisinden bir görüntüyü sizlere iletelim.

Tuz mağarası

5-) Şemsiyeli Sokak (Gökkuşağı Sokağı)

Son olarak Çankırı'nın son zamanlarda en çok ziyaret edilen mekanlarından birine geçelim. Şemsiyeli veya Gökkuşağı sokak olarak bilinen bu mekanda sokağın üzeri art arda sıralanmış rengarenk şemsiyelerle kaplıdır. Renkli görüntüsüyle şemsiyeli sokak oldukça rağbet görmektedir. Özellikle selfie ve fotoğraf çekmek isteyenlerin uğrak yeri olan Şemsiyeli Sokağa Çnakırı'nın Merkez ilçesindeki Cumhuriyet mahallesinden gidebilirsiniz.

Çankırı şemsiyeli sokak

Çankırı'nın gezilip görülecek yerleri bu şekildedir. Umarız listemizi beğenmiştirsiniz. Yorumlarınızı eksik etmeyiniz.

Arkadaşlarınla paylaş

Bize aşağıdan fikrinizi söyleyebilirsiniz.

Bildirim
Sitemize hoş geldiniz. Birbirinden güzel gezilecek yerler listesine sağ taraftan aratma yaparak veya sitede gezerek ulaşabilirsiniz.
Tamam