Burdur Gezilecek Yerler | Burdur'da Nerelere Gidilir? - Gezi ve Seyahat
Yeni Yazılar
Yükleniyor...

18 Eylül 2019 Çarşamba

Burdur Gezilecek Yerler | Burdur'da Nerelere Gidilir?

Akdeniz bölgesinde bulunan ve plaka kodu 15 olan Burdur ilimiz gerek turistlerin gerekse vatandaşlarımızın en çok gezmeye gittiği yerlerden birisidir. Özellikle yaz aylarında tatil mekanı olarak Burdur çok tercih ediliyor. Burdur'un merkez ilçesiyle birlikte toplamda 11 tane ilçesi vardır. Şimdi bu ilçelerde Burdur'un gezilecek ve görülecek yerleri nerelerdir onları paylaşalım. Fotoğraflı şekilde görülecek yerlerin isimlerine aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Burdur Gezilecek Yerler

1-) İnsuyu Mağarası

İnsuyu mağarası Burdur'un merkezindeki Çatağıl köyü içerisinde yer almaktadır. Burdur'da gezilecek yerlerden birisi de bu mağaradır. Mağaraya sivil iseniz giriş 5 tl iken öğrenci iseniz girişler 3 tl olmaktadır. Mağaranın içerisinden bir görüntüye aşağıdan bakabilirsiniz.

İnsuyu mağarası

2-) Kargı Köyü Sığla Ormanı Tabiatı Koruma Alanı

Sığla ormanı tabiatı koruma alanı, Burdur'un Bucak ilçesinde bağlı Karacaören-Kargı köyünde yer almaktadır. Burası daha çok bilimsel araştırmalar için kullanılan bir mekandır. Fakat gezilecek yerler arasına da ekleyebiliriz. Sığla ormanına giderek harika yeşillikle baş başa kalabilirsiniz ve manzaranın tadını çıkartabilirsiniz.

Burdur Sığla ormanı

3-) Kibyra (Kibira) Antik Kenti

Ege ve Akdeniz bölgesi antik kentleriyle meşhurdur. Bunlardan birisi de gladyatörler şehri olarak bilinen Kibyra veya Kibira antik kenti Burdur'un Gölhisar ilçesinde yer almaktadır. Her yıl binlerce yerli ve yabancı turist ziyaretçisi çeken bu antik kent Likya antik kenti olarak geçmektedir. Bu antik kenti haftanın her günü gündüz saatleri içerisinde ücretsiz olarak gezebilirsiniz.

Kibyra antik kenti

4-) Milyos (Milias)

Burdur'un en çok merak edilen yerlerinden birisi Milyos veya Milias'tır. Milias Burdur'un Bucak ilçesindeki Kocaaliler kasabasında yer almaktadır. Bir antik kent olan Milyos'a eşsiz güzelliğiyle her yıl çok sayıda ziyaretçi geliyor. Milyos'a giderek güzel fotoğraflar çekebilir ve manzaranın tadını çıkartabilirsiniz.

Milyos-Milias antik kenti

5-) Sagalassos - Antoninler Çeşmesi

Bir diğer gidilmesi gereken yer ise tarihi Sagalassos-Antoninler çeşmesidir. Milattan sonra 2. yüzyılda Roma imparatorluğu döneminde yapıldığı düşünülen Antoninler çeşmesi aşk çeşmesi olarak biliniyor. Çeşme Sagalassos antik kenti içerisinde yer almaktadır. Antoninler yani aşk çeşmesine gitmek için Burdur'un Ağlasun ilçesine gitmeniz gerekmektedir. Ayrıca çeşmenin oraya gittiğinizde Sagalassos antik kentini de görmüş olursunuz. Antoninler çeşmesine giderek yüzünüzü yıkayabilir veya güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Çeşmeden bir görüntüyü sizlere aktaralım.

Sagalassos-Antoninler çeşmesi

6-) Salda Gölü

Listemize Salda gölünü eklemeden olmazdı tabii ki. Salda gölüne Burdur'un Yeşilova ilçesinden ulaşabilirsiniz. Salda gölü ülkemizin en derin 3. gölü olmakla birlikte az tuzlu ve karstik bir göldür. Burdur'da nereleri gezebilirim diye soruyorsanız Salda gölünü de listenize eklemenizi tavsiye ederiz. Gölün harika görüntüsüyle sizleri baş başa bırakalım.

Salda gölü

Burdur'da gezilecek ve görülecek turistik mekanlar bu şekildedir. Sizlerin de bildiği farklı yerler varsa alt taraftaki yorum bölümünden bizlere yazabilirsiniz.

Arkadaşlarınla paylaş

Bize aşağıdan fikrinizi söyleyebilirsiniz.

Bildirim
Sitemize hoş geldiniz. Birbirinden güzel gezilecek yerler listesine sağ taraftan aratma yaparak veya sitede gezerek ulaşabilirsiniz.
Tamam