Bitlis Gezilecek ve Görülecek Yerler - Gezi ve Seyahat
Yeni Yazılar
Yükleniyor...

17 Eylül 2019 Salı

Bitlis Gezilecek ve Görülecek Yerler

Doğu Anadolu bölgesinde bulunan, gezilecek ve görülecek birbirinden güzel yerleri olan Bitlis ilimizin plaka kodu 13'dür. Bitlis'in merkezle birlikte toplamda 7 ilçesi bulunmaktadır. Bu ilçelerde gezilecek harika turistik mekanlar bulunuyor. Bitlis'e giderseniz aşağıda paylaştığımız yerleri gezerek o şehrin en iyi mekanlarına gitmiş ve görmüş olursunuz. Ayrıca sizlerin de bildiği Bitlis'te gezilecek farklı yerler varsa yorum olarak bize yazabilirsiniz. Bizde listemize ekleriz.

Bitlis Gezilecek ve Görülecek Yerler

1-) Ahlat Selçuklu Mezarlığı

Bitlis'in Ahlat ilçesinde yer alan Ahlat Selçuklu mezarlığı Selçuklu döneminden kalma bir mezarlıktır. Bitlis'in en bilindik gezilecek yerlerinden olan Ahlat Selçuklu Mezarlığı en eski ve en büyük Türk-İslam mezarlıklarından birisidir.

Ahlat Selçuklu Mezarlığı

2-) Güroymak Budaklı Kaplıcası

Bitlis'in Güroymak ilçesinin Budaklı köyünde yer alan Budaklı Köyü Kaplıcası bir başka görülmesi gerekenler yerlerinden birisidir. Kaplıcayı, romatizma, bel ağrıları, tansiyon vb. hastalıklara şifalı geldiği için her yıl binlerce kişi ziyaret etmektedir. Ortalama 40 derece sıcaklıktaki kaplıca suyu gerçekten de insanlara oldukça şifalı ve faydalı gelmektedir. Bu yüzden de çok ziyaretçisi oluyor. Sizlerin de eğer yolu Bitlis'e düşerse bu kaplıcayı ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Bitlis Güroymak Budaklı Kaplıcası

3-) İncekaya Kalderası

Kaldera, volkanik patlama sonucundan sonra toprağın çökmesi ile ortaya çıkan volkanik yerşekillerinin isimleridir. Bu kalderalardan birisi olan İncekaya kalderası ise dünyanın en büyük 2. Türkiye'nin ise en büyük 1. kalderasıdır. Bu kalderaya, Bitlis'in merkezindeki Por köyünden ulaşabilirsiniz. Oraya giderek güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.

İncekaya kalderası

4-) Bitlis Kalesi

Bitlis'in bir başka gezilecek ve görülecek tarihi yeri Bitlis merkezde yer alan Bitlis Kalesi'dir. Kalenin milattan önce 3. veya 4. yüzyıllarda Makedonya kralı İskender tarafından inşa ettirildiği rivayet edilmektedir. Bitlis kalesine tırmanabilir ve tarihi dokunun keyfini çıkartabilirsiniz. Kalenin bir görüntüsüne aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Bitlis Kalesi

5-) Nemrut Gölü (Nemrut Krater Gölü)

Gelelim Bitlis'in gezilmesi gereken en iyi mekanlarından birisine. Nemrut Gölü dünyanın en büyük 2. ve ülkemizin en büyük 1. krater gölü olma özelliği taşımaktadır. Nemrut gölü Van gölü havzası üzerinde Bitlis şehrimizin Tatvan, Ahlat ve Güroymak ilçeleri arasında yer almaktadır. Bitlis'de gezilecek yer arıyorsanız ilk sıraya Nemrut gölünü koyabilir ve burayı ziyarete gidebilirsiniz. Nemrut gölünde güzel manzara karşısında fotoğraflar çekebilirsiniz.

Nemrut gölü

6-) Süphan Dağı

Bitlis'te gezilecek yerler arasında tabii ki Süphan dağını koymasak olmaz. Süphan dağı Bitlis'in Adilcevaz ilçesinde Van gölünün kuzeyinde yer alan bir dağdır. Ülkemizin en büyük 3. dağı olma özelliği taşımaktadır. Süphan dağının yakınına gidebilir veya sağlık açısından sorununuz yoksa dağa tırmanabilirsiniz. Süphan dağından bir kareyi aşağıda sizlere paylaşalım.

Süphan dağı

Bitlis'de gezilecek ve görülecek yerler bu şekildedir. Umarız listemizi beğenirsiniz. Şimdiden herkese iyi gezmeler ve iyi seyahatler dileriz.

Arkadaşlarınla paylaş

Bize aşağıdan fikrinizi söyleyebilirsiniz.

Bildirim
Sitemize hoş geldiniz. Birbirinden güzel gezilecek yerler listesine sağ taraftan aratma yaparak veya sitede gezerek ulaşabilirsiniz.
Tamam