Bayburt'da Gezilecek Yerler | Nerelere Gidilir? - Gezi ve Seyahat
Yeni Yazılar
Yükleniyor...

15 Eylül 2019 Pazar

Bayburt'da Gezilecek Yerler | Nerelere Gidilir?

69 plaka koduna sahip olan Bayburt ilimizin merkezle birlikte toplam 3 ilçesi bulunmaktadır. Bayburt nüfus bakımından Türkiye'nin en küçük şehirlerinden birisi olsa da gezilecek oldukça yeri vardır. Coğrafi konum olarak Doğu Karadeniz bölgesinde yer alan Bayburt'un kuzeyinde Trabzon ve Rize illeri vardır. Şimdi sizlere Bayburt'da nerelere gidilebilir ve neler yapılabilir onların listesini paylaşalım. Şimdiden iyi seyahatler dileriz.

Bayburt'da Gezilecek Yerler

1-) Bayburt - Of Yolu

Dünyanın en tehlikeli yollarından birisi olarak seçilen Bayburt-Of yolu 1916 yılında Rus askerleri tarafından yapılan çok tehlikeli ve riskli bir yoldur. Yol 2015 senesinde dünyanın en tehlikeli yolu olarak seçilmiştir. Resmi adı ise D-915'dir. Dikkatli olmak şartıyla bu yoldan geçerek o adrenalini içinizde hissedebilirsiniz. Bayburt'a giderseniz bu efsane yoldan tur eşliğinde geçebilir veya bunu yapılacaklar listenize ekleyebilirsiniz. Bildiğimiz kadarıyla sırf bu yoldan geçmek için bile özel tur hizmeti veren şirketler mevcut. İnternetten araştırarak detaylara ulaşabilirsiniz.

Bayburt of yolu

2-) Çımağıl Mağarası

Bayburt'un bir diğer gezilecek yeri merkezde bulunan Çımağıl mağarasıdır. Özellikle doğa gezilerini severler için Çımağıl mağarası görülmeye değer turistik bir mekandır. Mağara hafta içi ve hafta sonu her gün sabah saat 10'da ziyaretlere açılırken akşam 18'de kapanmaktadır. Mağaradan bir görüntüye aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Çımağıl mağarası

3-) Çoruh Nehrinde Rafting

Bayburt'a geldiyseniz Çoruh nehrinde rafting yapmayı yapılacaklar arasına ekleyebilirsiniz. Çoruh nehrinin büyük bir kısmı Artvin ilimizde yer alıyor fakat Bayburt'da da nehrin bir kısmı bulunuyor diyebiliriz. Nehir üzerinde yapılan raftingden bir görüntüyle sizleri baş başa bırakalım.

Çoruh nehri rafting yapmak

4-) Demirözü'nde Kamp ve Barajda Tekne Turu Yapmak

Bayburt'un Demirözü ilçesinde her yıl binlerce turist kamp yapmaya ve Demirözü Baraj'ınde tekne turu yapmaya geliyor. Sizler de aynı şekilde Bayburt'da yapılacak veya gezilecek yer arıyorsanız burası çok uygun bir mekandır. Ailenizle veya arkadaşlarınızla birlikte Bayburt'ta kamp yapmak isterseniz Demirözü tam size göre. Ayrıca Demirözü barajında tekne keyfi de yapabilirsiniz. Ayrıca Baraj 1700 metre rakımda yer alıyor. Bu da ziyaretçilere ayrı bir heyecan katıyor diyebiliriz.

Demirözü barajı tekne turu

5-) Soğanlı Geçidi

Soğanlı geçidi 1. maddede paylaştığımız yerde bulunmaktadır. Dünyanın en tehlikeli yerlerinden birisi olan Bayburt-Of yolundaki en tehlikeli geçit olan Soğanlı Geçidi maceraperestler için gezilecek ve görülecek yerler arasında gelmektedir. Geçitten bir görüntüyü aşağıya ekleyelim.

Soğanlı geçidi

Bayburt'da ziyaret edilmesi gereken mekanlar bu şekildedir. Ayrıca sizlerin de bildiği başka gezilmesi gereken yerler var ise yorum kısmından bizlere mekan tavsiyesi yapabilirsiniz.

Arkadaşlarınla paylaş

Bize aşağıdan fikrinizi söyleyebilirsiniz.

Bildirim
Sitemize hoş geldiniz. Birbirinden güzel gezilecek yerler listesine sağ taraftan aratma yaparak veya sitede gezerek ulaşabilirsiniz.
Tamam