Batman'da Gezilecek ve Görülecek Yerler - Gezi ve Seyahat
Yeni Yazılar
Yükleniyor...

14 Eylül 2019 Cumartesi

Batman'da Gezilecek ve Görülecek Yerler

Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan Batman ilimizin merkezi hariç toplamda 5 ilçesi bulunmaktadır. 72 plaka koduna sahip olan Batman şehrinin küçük olması dolayısıyla gezilecek az yerleri vardır diyebiliriz. Elbette görülmesi gereken bir sürü mekanı mevcuttur illaki fakat bu yazımızda sizlere en popüler tarihi ve turistik yerlerini paylaşacağız. Şimdi lafı fazla uzatmadan Batman gezilecek yerleri sizlere aktaralım.

Batman'da Gezilecek ve Görülecek Yerler

1-) Artuklu Hamamı

Batman'ın gezilmesi ve görülmesi gereken ilk sıradaki yeri Hasankeyf ilçesinde bulunan Artuklu Hamamı'dır. Hamamın 1500 ton ağırlığında olduğu düşünülmektedir. Artuklu Hamamı son yapılan değişikliğe göre Hasankeyf ilçesinde bulunan Yeni Kültürel Park Alanı'na taşınmıştır. Yani ziyaret etmek isteyenler buraya gidebilirler.

Batman-Artuklu-Hamamı

2-) Hasankeyf Kalesi

Dicle nehrinin kıyısında ve 200 metre yüksekliğinde bulunan Hasankeyf kalesi Batman'ın Hasankeyf ilçesinde yer almaktadır. Kale Bizanslılar tarafından yapılmış olup her yıl binlerce turist kaleyi ziyarete gelmektedir. Hasankeyf kalesine çıkarak manzaranın tadını çıkartabilirsiniz, hatıra fotoğraflar çekebilirsiniz. Kaleden bir görüntüyü aşağıya ekleyelim.

Hasankeyf kalesi

3-) Kasır Rabi Mağara Evi

Yine Hasankeyf ilçesinde gezilmesi ve muhakkak görülmesi gereken tarihi bir yer. Kasır Rabi yaklaşık 700 yıl önce yapıldığı düşünülen bir mağara evidir. Bu mağara tipi evi gezebilir ve o tarihi dokuyu görebilirsiniz. Kasır Rabi'ye girişler sadece 1 Türk Lirası'dır. Ayrıca bu mağara bir çok dizi ve filme ev sahipliği yapmıştır. Yani sinema açısından da oldukça popüler bir yerdir diyebiliriz.

Kasır-rabi-magara-evi

4-) Malabadi Köprüsü

Malabadi köprüsü normalde Diyarbakır'ın Silvan ilçesine bağlıdır. Fakat Batman-Silvan yolunda olduğu için Batman'da gezilecek yerler listesine eklemek istedik. Köprünün Artuklu Beyliği döneminde 1147 senesinde yapıldığı rivayet edilmektedir. Batman'da yapılacaklar listesi oluşturuyorsanız Malabadi köprüsü üzerinde yürümeyi de bu listeye ekleyebilirsiniz. Köprünün resmini aşağıya ekleyelim.

Batman-malabadi-koprusu

Batman'da yapılacaklar listesi bu şekildedir. Sizler de bu yerlere giderek gezebilir veya yürüyüş yapabilirsiniz. Ayrıca Batman'da gezilecek farklı yerler biliyorsanız yorum bölümünden bizlere tavsiye yazabilirsiniz. Teşekkürler.

Arkadaşlarınla paylaş

Bize aşağıdan fikrinizi söyleyebilirsiniz.

Bildirim
Sitemize hoş geldiniz. Birbirinden güzel gezilecek yerler listesine sağ taraftan aratma yaparak veya sitede gezerek ulaşabilirsiniz.
Tamam