Artvin'de Gezilecek Yerler | Artvin'de Nerelere Gidebilirim? - Gezi ve Seyahat
Yeni Yazılar
Yükleniyor...

13 Eylül 2019 Cuma

Artvin'de Gezilecek Yerler | Artvin'de Nerelere Gidebilirim?

08 plaka kodlu Artvin ülkemizin doğu karadeniz bölgesinde yer alan ve karadenize kıyısı olan bir ilidir. Artvin'in merkeziyle birlikte 9 ilçesi bulunmaktadır ve hemen hemen her ilçesinde gezilecek tarihi yerler vardır. Milli parklarıyla ünlü olan Artvin'e özellikle Gürcistan'dan ve dünyanın dört bir yanından turistler gelmektedir. Sizler için bu yazımızda Artvin'de gezilecek ve görülecek en iyi mekanları derledik ve paylaştık. Aşağıdan Artvin gezilecek yerler listesine ulaşabilir ve bunları yapılacaklar listesine ekleyebilirsiniz.

Artvin'de Gezilecek Yerler

1-) Karagöl'de Sandal Gezintisi

Artvin'in Borçka ilçesinde yer alan Karagöl müthiş manzarasıyla her yıl binlerce turist çekiyor. Karagöl'e gidip sandal gezintisine çıkabilirsiniz. Buraya daha çok sandal ile gezi yapmak için geliyorlar. Sizler de bu tarz bir etkinlik arıyorsanız ve Artvin'de iseniz Karagöl'e gitmenizi tavsiye ederiz.

Artvin karagöl

2-) Yusufeli - Büyük Deniz Gölü

Artvin'in Yusufeli ilçesinde yer alan büyük deniz gölü Türkiye'nin en yüksekte bulunan göllerden birisi olma özelliğini taşımaktadır. Hatta bazı kaynaklara göre ülkemizde en tepede bulunan göldür. Bu göle Yaylalar köyü Olgunlar mahallesinden ortalama 5-6 saatlik bir yürüyüş ile ulaşabilirsiniz.

Büyük deniz gölü

3-) Cehennem Deresi Kanyonu

Cehennem Deresi Kanyonu, Artvin'in Ardanuç ilçesinde yer alan ve dünyada az görülen kanyon vadilerinden birisidir. Eşsiz güzelliğiyle her yıl binlerce turist akınına uğramaktadır. Ayrıca kanyon'a giderken dikkat etmenizi tavsiye ederiz. Çünkü kanyona dik patika ve taşlı yollardan gidilmektedir. Bu bakımdan oldukça dikkatli ilerlemekte fayda var. Allah korusun gezmeye gideceğim diye sağlığınızdan olmayınız. Bu bakımdan gerekli önlemleri alıp kanyona gidiniz.

Cehennem deresi kanyonu

4-) Rabat Kilisesi

Artvin'in Ardanuç ilçesine bağlı Bulanık köyündeki tarihi Rabat kilisesi gezilecek yerler arasında gelmektedir. Kiliseden bir görüntüye aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Rabat kilisesi

5-) Arsiyan Yaylası

Artvin'in en güzel manzaraya sahip yerlerinden birisi olarak kabul edilen Arsiyan yaylasına Şavşat ilçesinden gidebilirsiniz. Fotoğraf makinenizle yaylaya çıkarak güzel resimler çekebilirsiniz veya manzaranın tadını çıkartabilirsiniz. Yayladan bir kareye aşağıdan bakabilirsiniz.

Arsiyan yaylası

6-) Parhali (Barhal) Manastırı

Parhali (veya Türkçe karşılığıyla Barhal) Manastırı Artvin'in Yusufeli ilçesindeki Altıparmak köyünde yer alan ortodosk bir manastırdır. Manastırın 9. veya 10. yüzyılda inşa edildiği rivayet edilmektedir.

Parhali - Barhal manastırı

7-) Maçahel Yaylası - Vadisi

Artvin'in bir başka gezilecek yeri Gürcistan ve Artvin sınırları arasında bulunan Maçahel vadisidir. Macaheli, Maçaheli veya Macahel olarak da adlandırılır. Bazı kaynaklara göre burası yayla olarak geçmektedir.

Maçahel vadisi ve yaylası

8-) Ciro Şelalesi

Bir diğer gezilecek yer ise Ciro şelalesidir. Ciro şelalesi Artvin'in Yusufeli ilçesinde yer almaktadır. Bir çılgınlık yapmak isteyenler şelalenin altına geçip yüzebilir. Çünkü Ciro şelalesi konumu bakımından altında yüzülecek bir durumdadır.

Ciro şelalesi

9-) Dikyamaç Müzesi

Arhavi ilçesinde yer alan Dikyamaç müzesinde Artvin köylerinin kültürünü yansıtan tarihsel ve geleneksel el sanatları, araç ve gereçler sergilenmektedir. Müzenin içerisinden bir görüntüyü sizlere iletelim.

Dikyamaç Müzesi

10-) Hatila Vadisi Milli Parkı

Artvin'de hem yürüyüş yapmak hem de turistik mekan görmek istiyorsanız Hatila Vadisi Milli Parkı tam da size göredir. Artvin Merkez'de yer alan bu milli parkta yürüyüş yapabilir ve doğanın eşsiz havasını içinizde hissedebilirsiniz. Milli park Hatila vadisinin derelerini de içine alır.

Hatila Vadisi Milli Parkı

11-) Kaçkar Dağı ve Zirvesi

Kaçkar dağları normalde Rize ili içerisinde yer almaktadır. Fakat küçük bir bölümü Artvin'in Yusufeli ilçesinde bulunmaktadır. Buraya gidebilir ve kaçkarların en tepe noktasına yani zirvesine çıkabilirsiniz. Özellikle dağcılık sporuyla ilgileniyorsanız tırmanma antrenmanları da yapabilirsiniz. Kaçkar dağı zirvesinden bir görüntüyü aşağıya ekleyelim.

Kaçkar Dağı ve Zirvesi

12-) Karçal Dağları

Artvin'in Borçka ve Şavşat ilçeleri arasında bulunan Karçal veya Karaçal dağları aynı şekilde gezilecek yerler arasında gelmektedir. Karçal dağlarında doğa yürüyüşü yapabilir ve tırmanma antrenmanları yapabilirsiniz.

Karçal Dağları

13-) Kazım Koyuncu Anıt Mezarı

Artvin'in bir diğer görülmesi gereken yeri ise Hopa ilçesine bağlı Yeşilköy'de yer alan Kazım Koyuncu anıt mezarıdır. Mezarlığa giderek ünlü karadeniz şarkıcımız Kazım Koyuncu'yu ziyaret edebilir ve ruhuna dualar okuyabilirsiniz.

Kazım Koyuncu Anıt Mezarı

14-) Maral Şelalesi

Artvin'in Borçka ilçesinde bulunan Karçal dağlarının eteğinde yer alan Maral şelalesi de bir diğer gezilmesi gereken yerler arasında gelmektedir. Şelale Maral deresi üzerinde yer almaktadır. En uzun düşüş yüksekliği ise 63 metre uzunluğundadır. Şelaleye gidip hatıra fotoğrafı çektirebilir ve sevdiklerinizle güzel vakitler geçirebilirsiniz.

Maral Şelalesi

15-) Mençuna Şelalesi

Artvin'in bir diğer gezilecek şelalesi Arhavi ilçesindeki Mençuna şelalesidir. Harika manzaraya sahip olan şelalenin boyu 90 metreye kadar çıkmaktadır. Ek olarak şelale döküldüğü yerde yaklaşık 200 metrekarelik bir gölet oluşturmaktadır. Bu gölün etrafına geçip ayağınızı suya sokabilirsiniz. Ayrıca su şarıltısı sesini seviyorsanız bu ortam size harika gelebilir.

Mençuna Şelalesi

16-) Otkhta Dört Kilisesi

Othta Eklesia veya Dört Kilise olarak bilinen tarihi kilise Artvin'in Yusufeli ilçesinin Tekkale köyünde yer almaktadır. Kilisenin 9. yüzyılda Gürcü kralı David tarafından yaptırıldığı söylenmektedir. Otkhta dört kilisesi, 6. maddede paylaştığımız Barhal kilisesine benzemektedir. Dört kiliseden bir görüntüyü sizlere aktaralım.

Otkhta Dört Kilisesi


Artvin'de gezilecek yerler bu şekildedir. Gezmeyi çok seviyorsanız bu yerleri Artvin'de yerinde görebilir ve il gezisi turunu tamamen tamamlamış olursunuz. Ayrıca belki listeye eklemediğimiz daha güzel yerler vardır. Memleketi Artvin olanlar görülmesi gereken tavsiye ettiği yerler varsa yorum bölümünden bizlere yazabilirler. Şimdiden teşekkürlerimizi iletiyoruz. İyi seyahatler dileriz.

Arkadaşlarınla paylaş

Bize aşağıdan fikrinizi söyleyebilirsiniz.

Bildirim
Sitemize hoş geldiniz. Birbirinden güzel gezilecek yerler listesine sağ taraftan aratma yaparak veya sitede gezerek ulaşabilirsiniz.
Tamam