Ardahan'da Gezilecek Yerler - Gezi ve Seyahat
Yeni Yazılar
Yükleniyor...

12 Eylül 2019 Perşembe

Ardahan'da Gezilecek Yerler

Ülkemizin en kuzey doğusunda bulunan ve plaka numarası 75 olan ili Ardahan'dır. Ardahan 1992 senesinde Kars ilinden ayrılarak ayrı bir il olmuştur. Toplamda 6 tane ilçesi bulunmaktadır. Şimdi sizlere lafı fazla uzatmadan Ardahan'ın gezilecek ve görülecek yerlerin listesini paylaşalım. Diğer illerin gezilecek yerlerine sitemizden aratma yaparak ulaşabilirsiniz.

Ardahan'da Gezilecek Yerler

1-) Akçakale Ada Şehri Kalıntıları

Ardahan'ın Çıldır ilçesinde yer alan Akçakale adasında binlerce yıllık tarihin kalıntıları bulunmaktadır. Bu kalıntıları yerinde görebilir ve ada şehrinde eski mimari dokuları izleyebilirsiniz. Akçakale ada şehri kalıntılarından bir görüntüyle sizleri baş başa bırakalım.


2-) Arsiyan Yaylası

Arsiyan yaylası, Ardahan'ın Posof ilçesi ile Artvin'in Şavşat ilçeleri arasında bulunan bir yayladır. Bu yüzden Artvin'in gezilecek yerlerine de bu yaylayı ekleyebiliriz. Ardahan'ın gezilecek yerleri arasında yer alan bu yayla gölleriyle meşhurdur. Yaylaya çıkarak göllerin yanında oturabilir ve manzaranın tadını çıkartabilirsiniz. Yayladan bir görüntüyü aşağıya ekleyelim.


3-) Çıldır Gölü

Ardahan ve Kars illerinin sınırları içerisinde bulunan Çıldır Gölü, Doğu Anadolu bölgesinin en büyük 2. gölüdür. Ardahan'a gezmeye giderseniz Çıldır gölünü görmeyi gezilecekler listenize ekleyebilirsiniz. Ayrıca kış mevsiminde göl buz tutabiliyor. Genelde vatandaşlarımız buz tutan Çıldır gölünde balık tutmayı seviyor. Sizler de bu aktiviteyi yapabilirsiniz.


4-) Harosman Mağaraları

Ardahan'ın bir başka gezilecek yeri Hanak ilçesinde bulunan Harosman mağaralarıdır. Özellikle arkeolojik kazı çalışmaları vb. araştırmalar yapan kişiler bu tarz yerleri gezmeyi çok severler. Sizlerin de böyle bir hobiniz varsa bu mağaraları görebilirsiniz. Hobiniz olmasa bile bu mağaraları Ardahan'da görülmesi gereken yerlerden birisi olarak örnek gösterebiliriz.


5-) Kinzi Kalesi

Kinzi Kalesi, Ardahan il merkezine bağlı Bağdaşen köyünde yer almaktadır. Kalenin Urartular döneminden kalma olduğu düşünülmektedir. Bu tarihi kaleye Ardahan merkezden tabelalar yardımıyla ulaşarak görmeye gidebilirsiniz. Kale yaklaşık 2 km yüksek tepede yer alıyor.


6-) Şeytan Kalesi

Ardahan'ın Çıldır ilçesinde yer alan Şeytan Kalesinin, Urartular döneminden kalma olduğu düşünülüyor. Çıldır'ın adeta sembolü haline gelen şeytan kalesini gezebilir ve tarihi manzaranın tadını çıkartabilirsiniz. Kaleden bir görüntüye aşağıdan bakabilirsiniz.


Ardahan'ın gezilecek ve görülecek turistik yerleri bu şekildedir. Sizlerin de başka bildiği yerler varsa ve listeye eklememizi istiyorsanız yorum bölümünden bizlere yazabilirsiniz. Şimdiden teşekkür ederiz.

Arkadaşlarınla paylaş

Bize aşağıdan fikrinizi söyleyebilirsiniz.

Bildirim
Sitemize hoş geldiniz. Birbirinden güzel gezilecek yerler listesine sağ taraftan aratma yaparak veya sitede gezerek ulaşabilirsiniz.
Tamam