Ankara'da Gezilecek Yerler - Gezi ve Seyahat
Yeni Yazılar
Yükleniyor...

11 Eylül 2019 Çarşamba

Ankara'da Gezilecek Yerler

Ankara Türkiye'nin başkenti ve en kalabalık 2. şehridir. Plaka numarası 06'dır. Ankara'nın birbirinden güzel gezilecek ve görülecek turistik yerleri vardır. Ankara'da Hititler, Lidyalılar, Frigler, Romalılar vb. gibi eski devletlerin kalıntıları bulunmaktadır. Bu bakımdan gezilecek çok yeri mevcuttur. Özellikle Ankara'ya gelen turist sayısı oldukça fazladır. Şimdi sizlere maddeler halinde Ankara'nın gezilecek ve görülecek yerlerini paylaşalım.

Ankara'da Gezilecek Yerler

1-) Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Ankara'nın Altındağ ilçesinde Ulus semtinde yer almaktadır. Müzede Anadolu'da yaşamış olan uygarlıkların arkeolojik eserleri sergilenmektedir. Müzeye M1 Ulus metro durağında inerek kolaylıkla gidebilirsiniz. Müzeden bir görüntüye aşağıdan ulaşabilirsiniz.


2-) Anıtkabir

Ankara'nın sembolü Anıtkabir'dir. Bu bakımdan Ankara'da gezilecek yerler arasında ilk sıraya Anıtkabir'i eklememiz gerekmektedir. Her yıl 10 kasım günü başta olmak üzere tüm günler Atatürk'ü anmak için milyonlarca kişi (vatandaş ve turist) Anıtkabir'i ziyaret etmektedir. Senenin hemen hemen her günü açık olan Anıtkabir'de müze de yer almaktadır. Bu müzede Kurtuluş Savaşı dönemine ait bir çok esere rastlanmaktadır.


3-) Atatürk Orman Çiftliği

Ankara'nın en büyük yeşil alanı olarak nitelendirilen Atatürk Orman Çiftliği görülmesi ve gezilmesi gereken bir diğer mekandır. Atatürk orman çiftliğinde Türkiye'nin en büyük hayvanat bahçesi bulunmaktadır. Aynı zamanda tarihi karadeniz havuzu ve devlet mezarlığı da bu çiftlikte yer almaktadır. Atatürk orman çiftliğine Yenimahalle ilçesinden ulaşabilirsiniz. Çitflikten bir görüntüyle sizleri baş başa bırakalım.


4-) Augustus Tapınağı

Augustus Tapınağı, Ankara Ulus'taki Hacı Bayram Veli Camii'nin hemen yanında yer alan milattan önce Frigyalılardan kaldığı düşünülen bir tapınaktır. Bazı kaynaklara göre ismi Monumentum Ancyranum yani Ankara Anıtı olarak da geçmektedir.


5-) Eymir Gölü

Eymir gölü, Ankara'da yer alan ODTÜ üniversitesinin kürek, su sporu vb. gibi çalışmalar yaptığı bir göldür. Arazisi ODTÜ'ye aittir. Eymir gölü güzel manzarasıyla gezilecek yerler arasında gelmektedir.


6-) Gordion Kral Midas Tümülüsü

Frigya krallığının başkenti olan meşhur Gordion şehrinin kalıntıları bu tarihi mekanda yer almaktadır. Gordion Kral Midas Tümülüsü Ankara'nın Polatlı ilçesinin yakınlarında bulunmaktadır. Tarihi mekanları görmeyi seviyorsanız buraya gitmenizi tavsiye ederiz.


7-) Ankara Kalesi

Ankara Kalesi, Altındağ ilçesinde yer alan tarihi bir kaledir. Yüksekliği 110 metre olan kalenin yapılışı milattan önce 2. yüzyıla kadar dayandığı söylenilmektedir. Kale zamanla bu civarda var olan devletler tarafından onarılmıştır. Kalenin civarında her yıl çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Turistlere ve vatandaşlara ziyarete açıktır.


8-) Kıbrıs Köyü Kanyonu

Ankara'nın Mamak ilçesinde yer alan Kıbrıs Köyü Kanyonu bir diğer gezilecek yerler arasında gelmektedir. Bu mekana gidip kamp yapabilir, gezebilir veya manzaranın tadını çıkartabilirsiniz. Kanyona haftanın her günü gidebilirsiniz. Girişler tamamen ücretsizdir. Üstelik burada piknik ve mangal da yapabilirsiniz. Kıbrıs köyü kanyonundan bir görüntüyü aşağıya ekleyelim.


9-) Kızılcaören, Kızılcahamam

Kızılcaören, Ankara'nın Kızılcahamam ilçesine bağlı bir mahalledir. Kızılcahamam'ın hatta Ankara'nın en güzel köylerinden birisi olarak nitelendirilir. Bu köyde gezerek Anadolu'nun o eşsiz kültürünü içinizde hissedebilirsiniz ve köyün harika insanlarıyla muhabbet edebilirsiniz.


10-) Kuğulu Park

Kuğulu park, Ankara'nın Çankaya ilçesinde yer almaktadır. Kuğulu parka giderek kuğuları besleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra parkta oturup sevdiklerinizle sohbet edebilir ve etraftaki manzarayı izleyebilirsiniz.


11-) Nallıhan Kıztepe Erozyon Bölgesi

Ankara'da tavsiye ettiğimiz bir diğer gezilecek ve görülecek yer Nallıhan ilçesinin en tepe noktası olarak bilinen Kıztepe'deki erozyon bölgesidir. Farklı bir görüntüye sahip olan bu erozyon bölgesi fotoğraf çekimi işleriyle uğraşanlar için harika bir yerdir diyebiliriz. Kıztepe erozyon bölgesinden bir görüntüye aşağıdan bakabilirsiniz.


12-) Ankara Roma Hamamı

Bir diğer gezilecek yer tavsiyemiz Ankara Roma Hamamı'dır. Roma hamamına Ankara'nın Altındağ ilçesindeki Ulus meydanının yakınlarında bulunan Çankırı caddesi üzerinden ulaşabilirsiniz. M1 Ulus metro durağında inerek yürüme hamama gidebilirsiniz. Hamam milattan sonra 200'lü yıllarda Roma imparatoru Caracalla tarafından yaptırılmıştır. Hamam günümüzde açık hava müzesi olarak ziyaretçilerine açıktır.


13-) Sorgun Yaylası

Ankara'nın Güdül ilçesinde yer alan Sorgun yaylası bir diğer görülecek mekanlardan birisidir. Ankara'ya gittiğinizde Sorgun yaylasına çıkabilir temiz havayı içinize çekebilirsiniz. Yaylada kamp yapabilirsiniz. Ayrıca yaylada Sorgun göleti de bulunmaktadır. Yaylaya çıktığınızda bu göleti de ziyaret ederek aynı anda 2 yer gezmiş olursunuz. İçerisinde gölet de olduğu için Sorgun yaylası her yıl binlerce kişiye ev sahipliği yapmaktadır.


14-) Tuz Gölü

Son olarak Tuz Gölü'nü de listemize eklemeden olmazdı. Tuz gölü, Ankara, Konya ve Aksaray illerinin kesişiminde bulunan, ülkemizin tuz ihtiyacının büyük bir kısmını karşılayan bir göldür. 3 ilin kesişiminde olduğu için haliyle Ankara'dan da göle gidilmektedir. Şereflikoçhisar ilçesine giderek tabelaları takip ettiğinizde tuz gölüne varabilirsiniz. Tuz gölüne giderek içinde yürüyüş yapabilir ve bu manzarada güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.Ankara'nın gezilecek ve görülecek turistik mekanları bu şekildedir. Ek olarak sizlerin de bildiği gezilmesi gereken farklı yerler varsa lütfen yorum bölümünden bizlere yazınız. Duruma göre listeye ekleme de yapabiliriz. Şimdiden iyi gezmeler dileriz teşekkürler.

Arkadaşlarınla paylaş

Bize aşağıdan fikrinizi söyleyebilirsiniz.

Bildirim
Sitemize hoş geldiniz. Birbirinden güzel gezilecek yerler listesine sağ taraftan aratma yaparak veya sitede gezerek ulaşabilirsiniz.
Tamam