Amasya'da Gezilecek Yerler - Gezi ve Seyahat
Yeni Yazılar
Yükleniyor...

11 Eylül 2019 Çarşamba

Amasya'da Gezilecek Yerler

Amasya, Orta Karadeniz bölgesinde yer alan, 05 plaka koduna sahip olan, elmasıyla meşhur olan ve birçok tarihi gezilecek mekanlara sahip olan bir ilimizdir. Son sayımlara göre Amasya'nın nüfusu 330 bin civarındadır. Küçük bir şehir olmasına karşın gezilecek ve görülecek çok güzel yerleri vardır. Eskilerden Hititler ve Bizans gibi devletlere ev sahipliği yapmış olan Amasya'nın bu devletlerden kalma birçok tarihi kalıntıları mevcuttur. Aynı zamanda burada Osmanlı ve Selçuklu Devletleri'nin de izlerine rastlanmaktadır. Şimdi sizlere karışık olarak derlediğimiz Amasya'da gezilecek yerler nerelerdir onları paylaşalım.

Amasya'da Gezilecek Yerler

1-) Amasya Arkeoloji ve Mumya Müzesi

Amasya merkezde bulunan Arkeoloji ve Mumya Müzesi 1958 yılında açılan bir müzedir. Müzede 11 ayrı medeniyete ait yaklaşık olarak 24 bin sikke, mühür, el yazması, mumya vb. eşya vardır. Amasya'ya giderseniz bu müzeyi gezilecekler listenize eklemenizi tavsiye ederiz.


2-) Burmalı Minare Camii

Burmalı Minare Camisi 13. yüzyıldan kalma Selçuklular tarafından yapılmış bir camidir. Burmalı minareden kasıt minarenin spiral şeklinde olmasıdır. Bazı kaynaklara göre Spiral Minare olarak da geçmektedir. Camiye Amasya'nın merkezindeki Dere Kocacık Mahallesi'nden ulaşabilirsiniz. Camiden bir görüntüyü aşağıya ekleyelim.


3-) Harşena Dağı ve Pontus Kral Kaya Mezarları

Harşena dağı ve Pontus kral kaya mezarları Amasya'nın bir diğer görülmesi gereken yerlerindendir. Harşena dağı Amasya merkezde bulunmaktadır. Ve bu dağın üst tepesinde kale bulunur. Aynı şekilde dağın alt yamaçlarında ise kral kaya mezarlıkları yer almaktadır. Yani Harşena dağına gittiğinizde aynı zaman Pontus kral kaya mezarlarını da görmüş olursunuz. Bu kral kaya mezarları milattan önce 300'lü yıllardaki Pontus Devleti'nden kalmadır. Ek olarak kral kaya mezarları 2015 yılında dünya mirası geçici listeye eklenmiştir. Kısacası aynı anda 2 gezilecek yer arıyorsanız bu mekan tam size göredir.

Harşena dağından bir görüntü;


Kral kaya mezarlarından bir fotoğraf;


4-) Boraboy Gölü

Amasya'nın Taşova ilçesinin Boraboy köyünde yer alan Boraboy gölü gezilecek yerler arasında bulunan bir heyelan set gölüdür. Göl Boraboy köyü tabiat parkının içerisinde yer almaktadır. Yani gölü görmeye gidenler aynı zamanda tabiat parkını da görmüş olacaklardır.


5-) Yalıboyu ve Osmanlı Evleri

Yeşilırmak'ın kenarında yer alan Amasya'nın gezilip görülecek en iyi mekanlarından birisi Yalıboyu ve Osmanlı evleridir. Amasya'nın merkezinden Yalıboyu'na gidebilir ve burada yürüyüş yapabilirsiniz, ayrıca Osmanlı (Amasya) evlerini de burada bulabilir ve gezebilirsiniz. Bu evler arasında yürüyüş yaparak o tarihi manzarayı izleyebilirsiniz. Yalıboyu Amasya evlerinden bir görüntüyle sizleri baş başa bırakalım.


Amasya'nın gezilecek ve görülecek tarihi yerleri bu şekildedir. Amasya'ya gittiğinizde bu mekanlara kesinlikle uğramanızı tavsiye ederiz. Bu yerleri gezerseniz Amasya'nın en iyi yerlerini görmüş ve şehir hakkındaki genel kültür açısından gerekli bilgileri edinmiş olursunuz.

Arkadaşlarınla paylaş

Bize aşağıdan fikrinizi söyleyebilirsiniz.

Bildirim
Sitemize hoş geldiniz. Birbirinden güzel gezilecek yerler listesine sağ taraftan aratma yaparak veya sitede gezerek ulaşabilirsiniz.
Tamam