Aksaray'da Gezilecek Yerler - Gezi ve Seyahat
Yeni Yazılar
Yükleniyor...

10 Eylül 2019 Salı

Aksaray'da Gezilecek Yerler

Aksaray, İç Anadolu Bölgesi'nde yer alan daha önceleri Niğde iline bağlı olup 1989 yılında ayrı bir il olan şehrimizdir. Plaka numarası 68'dir. Aksaray'da gezilecek o kadar çok mekan var ki hangi birini bu yazımıza ekleyelim diye çok düşündük. Fakat en sonunda 11 tane tarihi ve güzel mekanı sizlere tanıtmak istiyoruz. Bu mekanlar Aksaray'da gezilmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Şimdi sizleri gezilecek yerler listesiyle baş başa bırakalım.

Aksaray'da Gezilecek Yerler

1-) Ağaçaltı Kilisesi

Ağaçaltı kilisesi, Aksaray'ın Güzelyurt ilçesinde Ihlara Vadisi'nin hemen girişinde yer alan tarihi bir kilisedir. Zaten Aksaray'a gidince Ihlara vadisine gitmenizi muhakkak tavsiye ediyoruz. Haliyle bu kilise de bu vadinin içerisinde yer alıyor. Yani burayı da görmüş olursunuz. Ağaçaltı kilisesine gitmek için Aksaray şehir merkezinden Ihlara vadisine kalkan otobüslere binebilirsiniz.


2-) Belisırma Köyü

Aksaray'ın Güzelyurt ilçesine bağlı bir köy olan Belisırma köyü tarihi mekanları ve gezilecek yerleri olması açısından Türkiye'nin en güzel köylerinden birisidir. Belisırma köyü Ihlara vadisinin ortasında yer almaktadır. Aksaray'a gelmişken bu köye uğrayabilir ve gezebilirsiniz. İnternetten araştırırsanız köyden bir sürü güzel fotoğraflar bulabilirsiniz. Sizlere köyden örnek bir resim aşağıya ekleyelim.


3-) Eğri Minare

Eğri minare, Aksaray'ın merkezinde yer alan, Selçuklulardan kalma ve Pisa kulesini andıran eğri bir minaredir. Kırmızı tuğladan yapıldığı için bazı kaynaklara göre "Kızıl Minare" olarak da adlandırılmaktadır. Aksaray il merkezine giderek eğri minareyi görebilirsiniz.


4-) Aziz Mercurius Yeraltı Şehri

Aksaray'ın bir başka gezilecek mekanı Aziz Mercurius Yeraltı Şehri'dir. Turistlerin oldukça ilgisini çeken bu yeraltı şehrinde kilise, toplu mezar ve sürgü taşlar yer almaktadır. Bu yeraltı şehrine Gülağaç ilçesindeki Saratlı köyü yolunun yakınından gidebilirsiniz. Yeraltı şehrinden bir görüntüye aşağıdan bakabilirsiniz.


5-) Hasan Dağı

Deniz seviyesinden 3268 metre yüksek olan Hasan dağı Aksaray için gezilecek ve görülecek yerlerden birisidir. Hatta Hasan dağının 2 bin metre yükseklerinde kamp kurabilir ve bunu Aksaray'da yapılacaklar listesine ekleyebilirsiniz. Aşağıdaki görselden Hasan dağının o eşsiz manzarasına bakabilirsiniz.


6-) Ihlara Vadisi

Ve geldik Aksaray denilince akla ilk gelen mekana; Ihlara Vadisi. Ihlara vadisi Aksaray'ın Güzelyurt ilçesinde bulunan her yıl binlerce turistin gezmeye geldiği harika manzarası bulunan bir vadidir. Özellikle çok sayıda tarihi kilise bulundurması sebebiyle her sene çok sayıda yabancı turiste ev sahipliği yapmaktadır. Kısacası Aksaray'ın gözdesi olan Ihlara vadisi görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir.


7-) Kızıl Kilise

Kızıl kilise, tahminen 5. veya 6. yüzyılda yapıldığı düşünülen bir ermeni kilisesidir. Kırmızı taştan yapıldığı için kızıl kilise olarak adlandırılmaktadır. Kızıl kilise'ye Güzelyurt ilçesinin Sivrihisar köyünden ulaşabilirsiniz. Kilisenin dıştan görünüşüne aşağıdan bakabilirsiniz.


8-) Nora Antik Kenti

Aksaray'da Hasan dağının yamacında yer alan Nora Antik Kenti bir diğer gezilecek yerlerden birisidir. Antik kentin bir diğer ismi "Mokissos" 'dur. Bizans devrine ait olduğu düşünülen antik kentte bir çok kilise kalıntısı yer almaktadır. Nora Antik Kenti'ne Hasan dağına giden yoldan ulaşabilirsiniz.


9-) Pürenli Kilisesi

Pürenli veya Pürenli Seki Kilisesi, Aksaray'ın Ihlara vadisi bölgesinde yer alan tarihi yerlerden birisidir. Aksaray'ın Güzelyurt ilçesindeki Ihlara vadisine giderek bu kiliseyi görebilirsiniz.


10-) Saratlı Kırkgöz Yeraltı Şehri

Aksaray'ın bir diğer yeraltı şehri Saratlı Kırkgöz yeraltı şehridir. Bu yeraltı şehri de Aziz Mercurius şehrine yakındır. Buraya da Aksaray'ın Gülağaç ilçesindeki Saratlı köyünden ulaşabilirsiniz. Saratlı Kırkgöz yeraltı şehrine giriş ücreti 10 tl'dir. Yaz dönemleri 09:00-19:00 saatleri arası açıkken kış dönemleri ise 08:00-17:00 saatleri arasında açıktır.


11-) Yılanlı Kilise

Aksaray'da bulunan Yılanlı Kilise, Ihlara vadisinde yer almaktadır. 9. yüzyıldan kalma olduğu düşünülmektedir. Bir diğer gezilecek yer olan Yılanlı Kilise'ye yine Aksaray il merkezinden Ihlara vadisine giden toplu taşımaya binerek ulaşabilirsiniz. Kiliseden bir görüntüye aşağıdan bakabilirsiniz.


Aksaray'da gezilecek yerler bu şekildedir. Sizlerin de başka tavsiye ettiği yerler varsa yorum bölümünden bize yazabilirsiniz. Ayrıca bu mekanlar hakkındaki görüşlerinizi de bizlere yazmayı unutmayınız. Teşekkürler iyi seyahatler dileriz.

Arkadaşlarınla paylaş

Bize aşağıdan fikrinizi söyleyebilirsiniz.

Bildirim
Sitemize hoş geldiniz. Birbirinden güzel gezilecek yerler listesine sağ taraftan aratma yaparak veya sitede gezerek ulaşabilirsiniz.
Tamam