Ağrı'da Gezilecek ve Görülecek Yerler - Gezi ve Seyahat
Yeni Yazılar
Yükleniyor...

9 Eylül 2019 Pazartesi

Ağrı'da Gezilecek ve Görülecek Yerler

04 plakalı ve ülkemizin en doğusunda yer alan illerden birisi olan Ağrı'da gezilecek ve görülecek epey tarihi mekan vardır. Ağrı'nın en çok bilinen yerleri meşhur Ağrı dağı ve Doğubayazıt kalesidir. Bu iki yer de listemizde eklidir. Şimdi lafı fazla uzatmadan Ağrı'ya gidildiğinde gezilmesi gereken en önemli yerleri rastgele sırayla paylaşalım.

Ağrı'da Gezilecek ve Görülecek Yerler Listesi

Buz Mağarası

Ağrı'daki Buz mağarası küçük Ağrı dağının güneyindeki Hallaç köyünün yaklaşık 3 kilometre kuzey doğru tarafında bulunan doğal bir anıt mağarasıdır. Buz mağarasının içerisi oldukça ilginçtir. Mağarada buzdan sarkıt ve dikitler yer almaktadır. Bu bakımdan turistlerin oldukça ilgisini çekmektedir ve her yıl hatırı sayılır miktarda ziyaretçi almaktadır. Buz mağarasına Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesinden ulaşabilirsiniz. Mağaradan bir görüntüye aşağıdan bakabilirsiniz.


Ağrı Dağı

Ağrı'ya gidip de Ağrı Dağı'na gitmemek olur mu hiç? Tabii ki olmaz. Listemize bunu eklemesek ayıp olurdu. Şarkılara ve türkülere söz olan, 5 km civarı uzunluğuyla Türkiye'nin en uzun dağı olan o meşhur Ağrı dağı, gezilip görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Hatta imkanınız varsa Ağrı Dağı'na tırmanmanızı da tavsiye ederiz.


Doğubeyazıt Urartu Kalesi

Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesinde yer alan Urartu Kalesi bir diğer gezilip görülmesi gereken tarihi mekanlardan birisidir. Kesin olarak bilinmese de Urartular zamanında yapıldığı için ismi Urartu kalesi olarak kalmıştır. Kalenin bir görüntüsüne aşağıdan ulaşabilirsiniz.


İshak Paşa Sarayı

Ağrı Dağı'nın çok yakınında yer alan İshak Paşa Sarayı Ağrı'nın bir diğer gezilecek yerlerindendir. Ağrı'nın gözdesi olarak kabul edilen İshak Paşa Sarayı'nın yapımı 99 sene sürmüştür ve her sene binlerce turist ziyaretçi çekmektedir. Örneğin 2018 yılında yaklaşık 120 bin turist bu sarayı ziyarete gelmiştir. Sizler de eğer Ağrı'ya gezmeye gidecekseniz bu sarayı görüp öyle gezi turunuzu bitirmenizi tavsiye ederiz.


Tendürek Dağı

Tendürek dağı, Ağrı'nın Doğubayazıt ve Van'ın Çaldıran ilçelerinin arasında bulunan volkanik bir dağdır. Ağrı'da gezilecek ve görülecek yerlerin arasında Tendürek dağı da gelmektedir. Tendürek dağına tırmanabilir ve etraftaki manzaranın tadını çıkartabilirsiniz.


Ağrı gezilecek yerler bu şekildedir. Sizlerin de ekstradan tavsiye ettiği mekanlar varsa lütfen yorum bölümünden bizlere yazınız. Şimdiden teşekkür ederiz.

Arkadaşlarınla paylaş

Bize aşağıdan fikrinizi söyleyebilirsiniz.

Bildirim
Sitemize hoş geldiniz. Birbirinden güzel gezilecek yerler listesine sağ taraftan aratma yaparak veya sitede gezerek ulaşabilirsiniz.
Tamam