Afyonkarahisar'da Gezilecek Yerler - Gezi ve Seyahat
Yeni Yazılar
Yükleniyor...

8 Eylül 2019 Pazar

Afyonkarahisar'da Gezilecek Yerler

Halk arasında Afyon olarak bilinen Afyonkarahisar ilimizde birbirinden güzel tarihi yerler ve gezilecek mekanlar bulunmaktadır. Afyon'da ondan fazla gezilecek yer mevcuttur fakat bu yazımızda sizlere turistlerin en çok ziyaret ettiği ve Afyon'la özdeşleşen en iyi 5 mekanın ismini ve resimlerini paylaşacağız. Şimdi maddeler halinde Afyon'un gezilecek yerlerini hep birlikte görelim.

Afyon'da Gezilecek Yerler

1-) Avdalas Kalesi

Afyon'daki Avdalas Kalesi Bizans Devleti zamanında yerleşim yeri olarak kullanılıyordu. Günümüzde özellikle sağlık turizmi açısından önemli bir yer kaplamaktadır. Avdalas kalesine ulaşım oldukça kolaydır. Avdalas kalesi, Gazlıgöl Kaplıcası'na 10 km mesafe uzaklıkta olan Ayazini köyü sınırları içerisinde yer almaktadır. Bu köye giderek kaleye ulaşabilirsiniz. Kalenin resmine aşağıdan bakabilirsiniz.


2-) Haşhaş Tarlaları

İkinci olarak Afyon'a gidenlerin muhakkak görmek isteyeceği yerlerin başında haşhaş tarlaları gelmektedir. Çünkü Afyon denilince akla ilk olarak haşhaş tarlaları geliyor. Haşhaş ülkemizde en çok Afyon'da üretilmektedir ve tarlaları ise çok güzel fotoğraf çekmelik yerler olarak biliniyor. Bu tarlalarda nişan, düğün vb. özel günler için hatıra fotoğraflar çekebilirsiniz. Haşhaş tarlalarını gezerek o eşsiz manzaranın tadını çıkartabilirsiniz.


3-) İscehisar Peri Bacaları

Yine Afyon'da olup gezilecek yerlerden bir diğeri ise İscehisar Peri Bacaları'dır. Kapadokya'daki peri bacalarını andıran bu peri bacaları her yıl binlerce turist çekmektedir. İscehisar peri bacalarına Afyon'un İscehisar ilçesine bağlı Seydiler kasabasından ulaşabilirsiniz. Afyon'a giderseniz buraya muhakkak uğramanızı tavsiye ederiz. Peri bacalarından bir görüntüye aşağıdan ulaşabilirsiniz.


4-) Afyonkarahisar Kalesi

Milattan önce 1300'lü yıllarda yapıldığı düşünülen Afyonkarahisar kalesi Afyon'un en önemli tarihi yerlerinden birisidir. Hatta Afyon'un sembolüdür desek yanlış olmaz. Bu tarihi kale Hitit, Roma, Selçuklu Devleti, Osmanlı Devleti gibi birçok devletin kullanımında olmuştur. "Karahisar Kalesi" olarak da adlandırılmaktadır. Afyonkarahisar kalesi Afyon şehrinin merkezinde yer almaktadır. Kalenin en tepesine tırmanarak tüm şehri gözlemleyebilirsiniz ve manzaranın tadını çıkartabilirsiniz. Kaleden bir görüntüsüne aşağıdan bakabilirsiniz.


5-) Prymnessus Antik Kenti

Prymnessus Antik Kenti, Afyon'un Sülün ilçesinde yer alan ve milattan önce Frigler tarafından kurulduğu düşünülen büyük bir kenttir. Antik kentin çevresinde ve içerisinde Cuma cami höyüğü, Murat Veli türbesi, bazı Bizans kalıntıları ve mezarlıklar bulunmaktadır. Antik kente Sülün ilçesi merkezine giderek ve tabelaları takip ederek kolaylıkla ulaşabilirsiniz.


Afyon'da gezilip görülmesi gereken yerlerin başında bu 5 mekan gelmektedir. Yine de sizlerin de Afyon'da olup gezilmesi gereken yer olarak tavsiye ettiğiniz tarihi yerler veya mekanlar varsa aşağıdan yorum olarak bizlere yazabilirsiniz. Şimdiden herkese iyi gezmeler dileriz.

Arkadaşlarınla paylaş

Bize aşağıdan fikrinizi söyleyebilirsiniz.

Bildirim
Sitemize hoş geldiniz. Birbirinden güzel gezilecek yerler listesine sağ taraftan aratma yaparak veya sitede gezerek ulaşabilirsiniz.
Tamam