Adıyaman'da Gezilecek Yerler - Gezi ve Seyahat
Yeni Yazılar
Yükleniyor...

8 Eylül 2019 Pazar

Adıyaman'da Gezilecek Yerler

Plaka numarası 02 olan ve 8 ilçesi bulunan Adıyaman'da gezilecek bir sürü güzel mekan vardır. Bunlardan en önemlileri Nemrut dağı ve Adıyaman kalesi Adıyaman'da muhakkak gezilecek yerlerdendir. Normalde ülkemizin her yerinde gezilecek bir sürü mekan mevcuttur fakat biz sitemizde o şehre ait en önemli yerleri paylaşacağız. Yani listede neden bu yok dediğiniz gezme yerleri olabilir. Dediğimiz gibi en çok ziyaret edilmek istenen yerleri listeye ekledik. Yine de tavsiyelerinizi yorum olarak yazabilirsiniz. Duruma göre konumuzu güncelleriz. Şimdiden iyi gezmeler dileriz.

Adıyaman'da Gezilecek Yerler

1-) Arsemia Ören Yeri

Arsemia Ören Yeri, Komagenelerin atası olarak kabul edilen Arsemez'ler tarafından Kahta çayının doğu tarafına kurulmuş olan krallığın yazlık ve idare merkezidir. Bu bakımdan Adıyaman'da gezilecek yerler arasında listemize eklemiş bulunmaktayız. Arsemia Ören Yeri'ne Adıyaman'ın Kahta ilçesinden ulaşabilirsiniz. Arsemia antik kentinden bir görüntüye aşağıdan ulaşabilirsiniz.


2-) Cendere Köprüsü

Cendere Köprüsü, Adıyaman'da Cendere çayı üzerinde bulunan ve Roma'lıların yaptığı düşünülen, halen daha dünyanın kullanılan en eski köprülerinden birisi olma özelliği taşıyan tarihi bir köprüdür. Köprü, Eskikale olarak bilinen antik yerleşim bölgesinde yer almaktadır. Köprüden yürüyerek o tarihi kokuyu alabilirsiniz. Resmine aşağıdan ulaşabilirsiniz.


3-) Gerger Kalesi - Fırat Nehri

Gerger Kalesi, Adıyaman'ın Gerger ilçesinde bulunan ve Fırat nehrinin batı yakasında yer alan görülmesi gereken tarihi bir yerdir. Hem Gerger kalesini hem de Fırat nehrini görmek isteyenler için harika bir kesişim yeridir.


4-) Karakuş Tümülüsü

Yine Adıyaman'ın Kahta ilçesi sınırları içerisinde yer alan gezilmesi gereken bir yer daha. Komagene krallığının yaptığı düşünülen bir anıt mezarlığı olan Karakuş Tümülüsü'ne Adıyaman > Kahta > Bağözü köyünden ulaşabilirsiniz. Karakuş Tümülüsü'nden bir görüntüye ise aşağıdan bakabilirsiniz.


5-) Nemrut Dağı

Son olarak geldik asıl gezilecek yerimize. Adıyaman denince akla ilk sırada Nemrut dağı gelmektedir. Türkiye'nin en çok ziyaret edilen yerlerinden birisi olan Nemrut dağı Adıyaman'ın Kahta ilçesinde yer almaktadır. Nemrut Dağı'na tırmanabilir veya uzaktan görerek tarihi dokuyu hissedebilirsiniz. Özellikle aşağıdaki resimde de gördüğünüz gibi Nemrut dağı yakınlarında bulunan bu heykeller birçok turistin o bölgeye gelip gezip görmesini sağlamaktadır. Ayrıca Nemrut Dağı 1987 yılında UNESCO tarafından Dünya miras alanı olarak ilan edilmiştir.Böylelikle Adıyaman'da en çok ziyaret edilen yerleri sizler için listelemiş olduk. Başka bildiğiniz yerler varsa lütfen yorum kısmından bizlere yazınız. En kısa zamanda listemize ekleriz. Şimdilik bu kadar. Umarız faydalı olur.

Arkadaşlarınla paylaş

Bize aşağıdan fikrinizi söyleyebilirsiniz.

Bildirim
Sitemize hoş geldiniz. Birbirinden güzel gezilecek yerler listesine sağ taraftan aratma yaparak veya sitede gezerek ulaşabilirsiniz.
Tamam