Adana'da Gezilecek Yerler - Gezi ve Seyahat
Yeni Yazılar
Yükleniyor...

8 Eylül 2019 Pazar

Adana'da Gezilecek Yerler

01 plakalı şehrimiz olan Adana'da gezilecek onlarca yer bulunmaktadır. Bu yazımızda sizlere Adana'da gezilecek yerler nerelerdir sırasıyla detaylı olarak fotoğraflı şekilde anlatacağız. Bu makalemizdeki yerleri ziyaret ederseniz Adana'daki en iyi tarihi mekanları ziyaret etmiş olursunuz. Elbette bu yazımızın dışında ziyaret edilecek bir sürü yer vardır. Fakat sizlere Adana'da en çok ziyaret edilen yerleri göstereceğiz. Sırayla gezilecek yerlere göz atalım.

Adana'da Gezilecek Yerler

1-) Aladağ Küp Şelaleleri

Küp şelaleleri, Adana'nın Aladağ ilçesinde bulunan, 10 şelaleden oluşan ve görülmesi gereken harika bir yerdir. Adana'ya gelmeyi düşünüyorsanız küp şelaleleri muhakkak gezmenizi tavsiye ederiz. Üstelik şelalelerin etrafında spor tesisleri, yüzme alanları ve piknik yapma yerleri bulunmaktadır. Ayrıca buralarda oturup doğanın keyfini çıkartabilirsiniz. Her yıl binlerce turistin ziyaret ettiği küp şelaleleri Aladağ ilçe merkezine 37 kilometre uzaklıkta yer almaktadır.


2-) Anavarza Antik Kenti

Anavarza antik kenti veya Anavarza kalesi olarak bilinen tarihi yer Adana'da Kadirli, Kozan ve Ceyhan ilçelerinin sınırlarının kesiştiği yerde bulunmaktadır. Kale Adana'nın şehir merkezinin 70 kilometre kuzeydoğusunda Kozan sınırları içerisinde yer alan Kilikya bölgesinde bulunur. Adana'ya gezmek için gittiğinizde bu antik kenti kesinlikle görmenizi tavsiye ederiz. Gerçekten tarihi bir yerdir ve gezmeyi seviyorsanız büyük ihtimalle beğeneceğiniz bir yerdir.


3-) Çakıt Vadisi

Çakıt Vadisi Adana'nın Pozantı ilçesinde bulunan, Gülek boğazından geçen Adana-Pozantı kara yolunun ortalama 10 kilometre kadar doğu tarafında Toros dağlarının geçit vererek Çukurova'ya bağlandığı bir vadidir. Adana'yı gezerken buraya uğramadan gezintinizi sonlandırmayın. Özellikle doğa sever biriyseniz Çakıt vadisindeki ortam sizi mest edecektir.


4-) Feke Kalesi

Adana'nın Feke ilçesinde bulunan Feke kalesi 12. yüzyıldan kalma bir kaledir. Kale biraz yüksekte olduğu için çıkılması zor olabilir. Ama gerçekten görülmeye değer yerlerden birisidir. Eğer ayaklarınıza güveniyor, ben bu kaleye çıkarım diyorsanız kesinlikle görmenizi tavsiye ettiğimiz yerlerin başında gelmektedir. Kalenin uzaktan görüntüsüne aşağıdan bakabilirsiniz.


5-) Gülek Boğazı

Gülek boğazı, Adana'nın Pozantı ilçesine bağlı gezmek ve görmek için harika bir mekan. Çünkü buranın en tepesine çıktığınızda aşağıya bakabiliyorsunuz. Uçurum hissi veren bu mekanın görseline aşağıdan ulaşabilirsiniz. Adana'ya yolunuz düşerse Gülek boğazının en tepesine çıkıp aşağıya bakabilirsiniz ve manzaranın keyfini çıkartabilirsiniz.


6-) Kapıkaya Kanyonu

Kapıkaya Kanyonu, Adana ilinin Karaisalı ilçesinde yer alan Kapıkaya köyünde bulunan bir kanyondur. 20 km'den oluşan kanyonun 7 km'si yürüyüş yolu olarak düzenlenmiştir. Burası da aynı şekilde Adana'da gezilecek ve görülecek yerlerin başında gelmektedir.


7-) Karaisalı Körkün Kanyonu

Adana'nın yine Karaisalı ilçesinde bulunan bir kanyonu, Körkün kanyonu. Gerçekten Adana'da muazzam yerler var. Özellikle ülkemizde gezilecek yer arıyorsanız Adana'yı muhakkak ziyaret etmenizi öneririz. Bu yeri fazla kişi bilmez o yüzden ilk defa duymuş olabilirsiniz. Ama internetten araştırdığınızda ne kadar güzel bir yer olduğunu sizler de göreceksiniz.


8-) Kozan Hopka Dağı

Adana'nın Kozan ilçesinde bulunan Hopka dağı Adana'nın Kapadokya'sı olarak adlandırılıyor. Aynı şekilde Adana'da görülmesi gereken yerlerden birisi de burasıdır. Eğer sağlık açısından imkanınız varsa Hopka dağına tırmanabilir ve manzaranın keyfini çıkartabilirsiniz.


9-) Küçüksaat Meydanı

Adana'ya gittiğinizde uğrak yerlerinizden birisi de küçüksaat meydanı olmalıdır. Çünkü buranın kebapçıları epey meşhurdur. Sırf kebap için diğer illerden buraya gelenler oluyor. Dediğimiz gibi bu meydana uğrayıp kebap yiyebilirsiniz.


10-) Taşköprü

Adana'da Seyhan nehri üzerinde bulunan Taşköprü gezilmesi gereken bir başka yerdir. Aşağıdaki resimden bakarak köprünün ne kadar güzel olduğunu görebilirsiniz. Adana'yı gezmek istiyorsanız mutlaka buraya gitmenizi öneririz.


11-) Varda Köprüsü

Adana'nın Karaisalı ilçesinin Hacıkırı mahallesinde bulunan Varda köprüsünü Almanlar inşa etmiştir. Bu yüzden köprünün diğer bir adı Alman köprüsüdür. Yöre halkı olarak ise Koca Köprü olarak tanımlanmaktadır. Karaisalı ilçesinde epey güzel mekanlar olduğu için bu ilçeye uğrayacağınızı varsayıyoruz ve bu köprüden yürümenizi öneriyoruz.


12-) Yılan Kale

Adana'da gezilecek yerlerden birisi de Yılankale'dir. Yılankale Ceyhan ilçesinde yer almaktadır. Şahmeran kalesi olarak da bilinir. Bu kalenin Klikya krallığı döneminde yapıldığı tahmin ediliyor. Gerçekten güzel bir görüntüye sahip olan bu kaleye tırmanıp etraftaki manzarayı izleyebilirsiniz. Kalenin görüntüsüne aşağıdan ulaşabilirsiniz.


13-) Kapuzbaşı Şelalesi

Kapuzbaşı şelalesi Adana'nın Yahyalı ilçesine bağlı olan gezilmesi ve görülmesi gereken yerlerden bir diğeridir. Burada yer alan şelalelerden birisi ülkemizdeki en yüksek ve dünyadaki 2. en yüksek şelale olma özelliği taşımaktadır. Buraya gidip eşsiz manzara karşısında fotoğraf çekilebilir ve yakınlarınıza tavsiye edip onlarla gidip görebilirsiniz. Kapuzbaşı şelalesinin görüntüsüne aşağıdan bakabilirsiniz.Bu sayfa üzerinden Adana'da gezilecek ve görülecek en güzel yerleri sizlere aktardık. Umarız beğenirsiniz. Yine de sizin de tavsiye ettiğiniz yerler varsa yorum bölümünden bizlere öneride bulunabilirsiniz. Teşekkürler şimdiden herkese iyi seyahatler dileriz.

Arkadaşlarınla paylaş

Bize aşağıdan fikrinizi söyleyebilirsiniz.

Bildirim
Sitemize hoş geldiniz. Birbirinden güzel gezilecek yerler listesine sağ taraftan aratma yaparak veya sitede gezerek ulaşabilirsiniz.
Tamam